Kronprinser
 
     
 

 Søndags KRONPRINSER

 Tirsdags KRONPRINSER

 

1888      Ingen Søndags Kronprins (Red over to dage)

1889      Kun Kongepræmie

1890      Kun Kongepræmie

1891      Kun Kongepræmie

1892      Kun Kongepræmie

1893      Chr. Møller, Cathrinenlund

1894      J. Klyhn, Lavensby

1895      J. Klyhn, Lavensby

1896      Jes Møller, Sjellerup

1897      L. Aagesen, Himmark

1898      Chr. Kaad, Mjang

1899      J. Schmidt, Langdel

1900      Chr. Kaad, Mjang

1901      J. Wrang, Stolbro

1902      H. Schmidt, Ulkebølskov

1903      Hans Clausen, Ulkebøl

1904      Peter Petersen, Lebølgaard

1905      J. Klyhn, Snogbæk

1906      Jørgen Clausen, Ulkebøl

1907      Jørgen Krogh, Asserballeskov

1908      Hans Bladt, Mommark

1909      P. Clausen, Ulkebøl

1910      Hans Bladt, Mommark

1911      Chr. Clausen, Ulkebøl

1912      Hans Bladt, Mommark

1913      Jørgen Schmidt, Langdel

1914      Carl Madsen, Kjær

1915   -   1920   Ingen fest på grund af krig

1921      Hans Laue, Jestrup

1922      Carl Tækker, Mjang

1923      Chr. Blom, Notmark

1924      Lorens Lorensen, Avnbøl

1925      Jørgen Moos, Elstrup

1926      Jørgen Petersen, Mommark

1927      Jørgen Hansen, Elstrup

1928      Hans Davidsen, Dyndved

1929      Nis Clausen, Kær

1930      Jørgen Clausen, Klinting

1931      Hans Andresen, Nalmose

1932      Chr. Jollmand, Majbøl

1933      Jørgen Poulsen, Ulkebøl

1934      Hans Iversen, Tandslet

1935      Peter Nielsen, Kajnæs

1936      Hans Thomsen, Kjær

1937      Hans Brock, Majbøl

1938      Ingen fest mund- og klovsyge

1939      Peter Nielsen, Kajnæs

1940      Ingen fest på grund af krig

1941      Ingen Søndags Kronprins (Red over to dage)    

1942      Alfred Clausen, Lambjerglund

1943   -   1945   Ingen fest på grund af krig

1946      Chr. Nielsen, Kegnæs

1947      Chr. Petersen, Adsbøl

1948      Jens Johansen, Elstrup

1949      Richard Kock, Nybøl

1950      Richard Kock, Nybøl

1951      Peter Jørgensen, Iller

1952      Chr. Lassen, Lavensby

1953      Jørgen Hansen, Kær

1954      Jes Jepsen, Lavensby

1955      Jørgen Hansen, Kær

1956      Hans Mathiesen, Blegebæk

1957      Hans Iversen jun., Elstrup

1958      Christian Nielsen, Kegnæs

1959      Nicolaj Jepsen, Lavensby

1960      Nicolaj Jepsen, Lavensby

1961      Johs. Mathiesen, Lysholm

1962      Peter Jørgensen, Iller

1963      Nicolaj Jepsen, Lavensby

1964      Hans Iversen jun., Elstrup

1965      Peter Struck, Mølmark

1966      Peter Struck, Mølmark

1967      Bruno Kock, Sønderborg

1968      Kurt Hansen, Kliplev

1969      Hans P. Asmussen, Pebersmark

1970      Flemming Jessing, Kruså

1971      Flemming Jessing, Kruså

1972      Claus P. Hissel, Tumbøl

1973      Jes Jepsen, Lavensby

1974      Leif Jepsen, Lavensby

1975      Gert Hansen, Kliplev

1976      Inga Jensen, Holmskov (16 år)

1977      Erling Meier, Sønderborg

1978      Hans Nicolajsen, Købingsmark

1979      Hans Peter Jessen, Brenholm

1980      Birthe Breum, Ustrup (15 år)

1981      Benny Hansen, Sdr. Hostrup

1982      Claus Hissel sen., Tumbøl

1983      Hans Peter Jessen, Brenholm

1984      Birthe  Breum, Ustrup

1985      Jytte Breum, Ustrup (15 år)

1986      Birthe  Breum, Ustrup

1987      Chr. Kohls, Lavensby

1988      Kjeld Petersen, Lendemark

1989      Jytte Breum, Ustrup

1990      Benny Kohls, Nr. Hostrup         

1991      Claus Hissel sen., Tumbøl

1992      Claus Hissel sen., Tumbøl

1993      Hans Nicolajsen, Dybbøl

1994      Dorte Clausen, Himmark

1995      Heidi Brix, Hjortspring

1888      M. Mathiesen, Sjellerup

1889      H.Thordsen, Guderup

1890      M. Mathiesen, Sjellerup

1891      J. Mathiesen, Tandslet

1892      M. Mathiesen, Sjellerup

1893      J. Lind, Sebbelev

1894      J. Mathiesen, Mommark

1895      Chr. Møller, Cathrinenlund

1896      Jacob Jespersen, Dynneved

1897      Hans Petersen, Langdel

1898      Chr. Thordsen, Guderup

1899      Chr. Thordsen, Guderup

1900      Hans Tækker, Mjang

1901      Chr. Kaad, Mjang

1902      C. Struck, Sønderborg

1903      Claus Clausen, Ulkebøl

1904      Chr. Kaad, Mjang

1905      Hans Iversen, Ulkebøl

1906      Chr. Jacobsen, Langdel

1907      Claus Clausen, Ulkebøl

1908      Jørgen Hansen, Kettingskov

1909      Jørgen Clausen, Ulkebøl

1910      Hans Bladt, Mommark

1911      Chr. Clausen, Ulkebøl

1912      Jørgen Hansen, Kættingskov

1913      Carl Madsen, Kjær

1914      Jørgen Davidsen, Tarupskov

1915   -   1920   Ingen fest på grund af krig

1921      Jørgen Moos, Elstrup

1922      Jørgen Hansen, Kettingskov

1923      Hans Meyer, Bagmose

1924      Jørgen Clausen, Dybbøl

1925      Chr. Jacobsen, Lunden

1926      Hans Meier, Hestehave

1927      Carl Madsen, Spang

1928      Jacob Lei, Snogbæk

1929      Chr. Iversen, Ulkebølskov

1930      Chr. Iversen, Ulkebølskov

1931      Hans Thomsen, Kær

1932      Hans Iversen, Sarup

1933      Peter Nielsen, Nygaard, Kajnæs

1934      Hans Iversen, Tandslet

1935      Hans Davidsen, Dyndved

1936      Hans Brock, Majbøl

1937      Chr. Kock, Asserballe

1938      Ingen fest mund- og klovsyge

1939      Jes Møller, Sjellerup

1940      Ingen fest på grund af krig

1941      Hans Brock, Majbøl

1942      Chr. Iversen, Ertebjerg

1943   -   1945   Ingen fest på grund af krig

1946      Chr. Bladt, Maibøl

1947      Jørgen Brock, Dybbøl

1948      Hans Thomsen, Stenderup

1949      Richard Kock, Nybøl

1950      Nicolaj Jepsen, Lavensby

1951      Hans Petersen, Sundsmark

1952      Laur. Jepsen jr., Lavensby

1953      Jes Jepsen, Lavensby

1954      Nis Fogt, Kegnæs

1955      Nis Fogt, Kegnæs

1956      Hans Iversen jun., Elstrup         

1957      Christian Nielsen, Kegnæs

1958      Hans Iversen jun., Elstrup

1959      Jes Jepsen, Lavensby

1960      Nicolaj Jepsen, Lavensby

1961      Chr. Jessen, Brenholm

1962      Erik Kock, Nybøl

1963      Claus P. Hissel, Tumbøl

1964      Nicolaj Jepsen, Lavensby

1965      Jacob Voltelen, Fårhus

1966      Carl Jessen, Brenholm

1967      Nicolaj Jepsen, Lavensby

1968      Hans Peter Asmussen, Pebersmark

1969      Peter Struck, Mølmark

1970      J. Svejstrup Damgaard, Kragelund

1971      Jes Jepsen, Lavensby

1972      Andreas Wortmann, Bajstrup

1973      Jens Ole Overgaard, Nybøl

1974      Peter Struck, Mølmark

1975      Hans P. Jessen, Brendholm

1976      Frede Hansen, Kliplev

1977      Hans Nicolajsen, Købingsmark

1978      Nic. Hansen, Terkelsbøl

1979      Gert Hansen, Kliplev

1980      Benny Kohls, Lavensby

1981      Benny Kohls, Lavensby

1982      Jørgen Brodersen, Ugemark

1983      Lauritz Jepsen, Havnbjergskov

1984      Harry Clausen, Kasmosegård

1985      Kaj Petersen, Over Jerstal

1986      Chr. Kohls, Lavensby

1987      Claus Hissel, Tumbøl

1988      Henrik Christensen, Svenstrup

1989      Hans Nicolajsen, Dybbøl

1990      Jens Ole Overgård, Smøl

1991      Claus Hissel sen., Tumbøl

1992      Lauritz Jepsen, Havnbjergskov

1993      Peter Jessen, Kværsløkke

1994      Anton Feddersen, Roager

1995      Gitte Breum, Vojens

     
 

Ringridning er flyttet fra Søndag - Tirsdag til:    Fredag - Søndag, fra 1996.

     
 

Fredags KRONPRINSER

Søndags KRONPRINSER

 

1996      Finn Thomsen, Lundsø

1997      Claus Hissel, Tumbøl

1998      Torben Kaufmann, Tumbøl

1999      Lene Lilholdt Jacobsen, Løjt

2000      Ole Olesen, Langdel

2001      Hans Peter Jessen, Engskov

2002      Inga Clausen, Holmskov

2003      Martin Clausen, Holmskov

2004      Birthe Breum, Vedsted

2005      Benny Kohls, Nr. Hostrup

2006      Johannes Nielsen Brink, Toftlund

2007      Hary Clausen, Holmskov
2008      
John Drøhse, Bylderup-Bov
2009     
Jesper Kohls, Nr. Hostrup
2010     
Claus Hissel, Tumbøl
2011      Carina Jessen, Frørup
2012     
Anette Bonnichsen, Gasse
2013     
Christian Andersen, Skast
2014
      Hans Nielsen, Skast
2015     
Anette Bonnichsen, Gasse
2016     
Lene Clausen, Bovrup

1996      Hans Kaufmann, Tumbøl

1997      Claus Hissel, Tumbøl

1998      Gitte Breum, Ustrup

1999      Pia Dau Müller, Højer

2000      Birthe Breum, Vedsted

2001      Claus Hissel, Tumbøl

2002      Hary Clausen, Holmskov

2003      Dorthe Dahl Hansen, Bylderup-Bov

2004      Torben Kaufmann, Tumbøl

2005      Hary Clausen, Holmskov

2006      Lars Kjeldstrøm, Toftlund

2007      Hary Clausen, Holmskov
2008     
Ole Olesen, Rangstrup
2009     
Carina Jessen, Frørup
2010     
Henrik Christensen, Gråsten
2011      Carina Jessen, Frørup
2012     
Jytte Breum, Over Jerstal
2013      
Anette Bonnichsen, Gasse
2014     
Pernille Kolmos, Nordborg
2015     
Gert Hansen, Kliplev
2016     
Anette Bonnichsen, Gasse

  2017      Anette Bonnichsen, Gasse 2017      Anette Bonnichsen, Gasse
  2018      Anette Bonnichsen, Gasse 2018      Oliver Schulz, Gredstedbro
     

1999
Formand Peter Hansen kalder præmietager op til tribunen.

     
  Rytterstatistik.