Konger
 
 
1888 - 1911
 

 

 

 

Søndags KONGER

Tirsdags KONGER

 

1888      Ingen Søndags konge (Red over to dage)

1889      Chr. Busk, Mjang 

1890      M. Mathiesen, Sjellerup

1891      H. Høj, Vollerup

1892      P. Lassen, Mintebjæg

1893      J. Klyhn, Lavensby (også Tirsdags konge)

1894      P. Hansen, Lebølgaard

1895      Lauritz Aagesen, Himmark

1896      Chr. Møller, Cathrinenlund

1897      Chr. Thorsen, Guderup

1898      Chr. Thorsen, Guderup

1899      Hans Petersen, Langdeel (også Tirs. konge)

1900      Hans Tækker, Mjang

1901      Chr. Kaad, Mjang

1902      Hans Clausen, Ulkebøl (også Tirs.  konge)

1903      Hans Petersen, Langdeel

1904      H. Iversen, Ertebjerg

1905      P. Paulsen, Almstedskov

1906      Chr. Clausen, Stødager

1907      Jørgen Clausen, Ulkebøl

1908      Jørgen Clausen, Ulkebøl

1909      Jørgen Jacobsen, Ulkebøl

1910      Jørgen Hansen, Kettingskov

1911      Chr. Paulsen, Asserballeskov

1912      Carl Madsen, Kjaer

1913      Peter Clausen Lambjerglund

1914      Jørgen Hansen, Kettingskov

1915   -   1920   Ingen fest på grund af krig

1921      Hans Davidsen, Degnager

1922      Peter Clausen, Kær

1923      Hans Davidsen, Degnager

1924      Jørgen Madsen, Kær

1925      Peter Clausen, Klinting

1926      Hans Davidsen, Dynt

1927      Jørgen Moos, Elstrup

1928      Jørgen Clausen, Klinting

1929      Jørgen Moos, Elstrup

1930      Jørgen Mathiesen, Vestermatk

1931      Peter Andersen, Elstrupskov

1932      Asmus Christensen, Lundsgaard

1933      Jørgen Jørgensen, Stolbro

1934      Chr. Christensen, Stenderup

1935      Hans Thomsen, Kær  

1936      Jørgen Jørgensen, Stolbrolykke

1937      Hans Iversen, Tandswehl

1938      Ingen fest mund- og klovsyge

1939      Jens Jessen, Sjellerup  

1940      Ingen fest på grund af krig

1941      Ingen Søndags konge (Red over to dage)

1942      Peter Petersen, Lerbæk

1943   -   1945   Ingen fest på grund af krig

1946      Jes Jepsen, Lavensby

1947      Richard Kock, Nybøl

1948      Alfred Clausen, Lambjerglung

1949      Thomas Petersen, Avnbølmark

1950      Peter Jørgensen, Iller

1951      Martin Lagoni, Vibøge

1952      Hans Wolf, Sjellerup

1953      Rich. Kock, Nybøl

1954      Peter Jørgensen, Iller

1955      Nicolaj Jepsen, Lavensby

1956      Nicolaj Jepsen, Lavensby

1957      Nicolaj Jepsen, Lavensby

1958      Nicolaj Jepsen, Lavensby

1959      Claus Hissel jun., Tumbøl

1960      Reinhard Høj, Iller

1961      Nicolaj Jepsen, Lavensby

1962      Lauritz Jepsen jun., Lavensby

1963      Lauritz Jepsen jun., Lavensby

1964      Lauritz Jepsen jun., Lavensby

1965      Jakob J. Voltelen, Vesterbæk

1966      Chr. Jørgensen, Iller

1967      Jacob A. Voltelen,  Broderup

1968      Bruno Kock, Sønderborg

1969      Claus Hissel jun., Tumbøl

1970      Gert Hansen, Kliplev

1971      Svend Zickert, Nordborg

1972      Hans Uve Thomsen, Lavensby

1973      Peter Struck, Mølmark

1974      Gert Hansen, Kliplev

1975      Hans Uve Thomsen, Lavensby

1976      Jens P. Jepsen, Bov

1977      Claus P. Hissel jun., Tumbøl

1978      Benny Kohls, Lavensby

1979      Hans Nicolajsen, Købingsmark

1980      Claus P. Hissel, Tumbøl

1981      Birthe Breum, Ustrup (16 år)

1982      Claus Hissel jun., Tumbøl (14 år)

1983      Helle Nielsen, Sønderborg (17 år)

1984      Benny Kohls, Lavensby

1985      Kjeld Petersen, Lendemark

1986      Hans Peter Jessen, Engskov

1987      Birthe Breum, Ustrup

1988      Claus Hissel jun., Tumbøl

1989      Hans Nicolajsen, Dybbøl

1990      Dorthe Clausen, Himmark

1991      Heidi Hansen, Kær

1992      Lauritz Jepsen, Havnbjergskov

1993      Jens P. Jepsen, Bov

1994      Charlotte Schultz, Gredstedbro

1995      Jytte Breum, Vojens

1888      H. Magnus, Vollerup

1889      Hans Christensen, Lavensby

1890      F. W. Michelsen, Sønderborg

1891      P. Hansen, Lebølgaard

1892      Chr. Brygmann, Sebbelev

1893      J. Klyhn, Lavensby

1894      Jes Møller, Sjellerup

1895      M. Mathiesen, Sjellerup

1896      Lauritz Aagesen, Himmark

1897      Chr. Kaad, Mjang

1898      P. Paulsen, Skaartofte

1899      Hans Petersen, Langdeel

1900      Jørgen Wrang, Stolbro

1901      Peter Petersen, Lebølgaard

1902      Hans Clausen, Ulkebøl

1903      Chr. Madsen, Sjellerup

1904      Jørgen Schmidt, Langdeel

1905      Chr. Kaad, Mjang

1906      Hans Paulsen, Almstedskov

1907      Peter Jensen, Stenderup

1908      Peter Paulsen, Almstedskov

1909      H. Sibbesen, Bøffelkobbe

1910      Jørgen Clausen, Ulkebøl

1911      Hans Bladt, Mommark

1912      C. Hollænder, Egenmark

1913      Peter Clausen, Lambjerglund

1914      Jørgen Hansen, Kettingskov

1915   -   1920   Ingen fest på grund af krig

1921      Chr. Grünfeldt, Ulkebøl

1922      Hans Kock, Nørmark

1923      Jørgen Jacobsen, Ulkebøl

1924      Hans Davidsen, Degnager

1925      Jørgen Mathiesen jr., Asserballesk

1926      Chr. Jacobsen, Lunden

1927      Peter Jensen, Ragebøl

1928      Carl Matzen, Spang

1929      Jørgen Petersen, Mommark

1930      Carl Matzen, Spang

1931      Chr. Iversen, Ulkebølskov

1932      Jørgen Clausen, Klinting

1933      Hans Jacobsen, Klinting

1934      Jens Jessen, Sjellerup

1935      Jacob Struk, Lysabildskov

1936      Richard Kock, Nybøl

1937      Hans Davidsen, Dyndved

1938      Ingen fest mund- og klovsyge

1939      Hans Petersen, Vestermark

1940      Ingen fest på grund af krig

1941      Richard Kock, Nybøl

1942      Peter Nielsen, Kajnæshøj

1943   -   1945   Ingen fest på grund af krig

1946      Rich. Kock, Nybøl

1947      Chr. Iversen, Dybbølsned

1948      Jes Jepsen, Lavensby

1949      Chr. Iversen, Dybbølsned

1950      Peter Jørgensen, Iller

1951      Nic. Jepsen, Lavensby Mark

1952      Peter Jørgensen, Iller

1953      Lauritz Jepsen Jr., Lavensby

1954      Jørgen Mathiesen, Lysholm

1955      Chr. Nielsen, Kegnæs

1956      Jørgen Mathiesen, Lysholm

1957      Nic. Jepsen, Lavensby Mark

1958      Rich. Kock, Nybøl

1959      Nic. Jepsen, Lavensby Mark

1960      Erik Kock, Nybøl

1961      Oluf Zickert, Nordborg

1962      Hans Iversen, Elstrup

1963      Hans Kaufmann, Tumbøl

1964      J. A. Voltelen, Broderup

1965      Hans Iversen, Elstrup

1966      Nic. Jepsen, Lavensby Mark

1967      Peter Struk, Mølmark

1968      Kurt Hansen, Kliplev

1969      Arne Pfeffer, Kiding

1970      Chr. Jørgensen, Iller

1971      Gert Hansen, Kliplev

1972      Kaj Rasmussen, Broager

1973      Jes Jepsen, Lavensby

1974      Hans Uve Thomsen, Lavensby

1975      Hans Uve Thomsen, Lavensby

1976      Hans Nicolajsen, Nordborg (14 år)

1977      Nicolaj Jepsen, Lavensby

1978      Harry Clausen, Kasmosegård

1979      Hans Nicolajsen, Købingsmark

1980      Hans Peter Jessen, Brenholm

1981      Laur. Jepsen, Havnbjergskov

1982      Per Nicolajsen, Købingsmark

1983      Knud Petersen, Over Jerstal

1984      Jytte Breum, Ustrup

1985      Jytte Breum, Ustrup

1986      Jørgen Johansen, Kliplev

1987      Helle Nielsen, Sønderborg

1988      Benny Kohls, Årslev

1989      Benny Kohls, Nr. Hostrup

1990      Jens P. Jepsen, Kliplev

1991      Birthe Breum, Vedsted

1992      Pia Dau Andersen, Højer

1993      Yvonne Byllemos, Felsted

1994      Githa Clausen, Sønderborg

1995      Lars Kjeldstrøm, Toftlund

   
 

Ringridning er flyttet fra Søndag - Tirsdag til:    Fredag - Søndag, fra 1996.

     
 

Fredags KONGER

Søndags KONGER

 

1996      Hans Nicolajsen, Dybbøl

1997      Birhte Breum, Vedsted

1998      Peter Greisen, Tumbøl

1999      Yvonne Appel, Agerskov

2000      Jørgen Schmidt, Bolderslev

2001      Jens Christian Wortmann, Padborg

2002      Hans Peter Jessen, Engskov

2003      Tanja Hansen, Kliplev

2004      Hary Clausen, Holmskov

2005      Tina Nielsen, Augustenborg

2006      Henning Andersen, Skast

2007      Rasmus Juhl, Toftlund
2008      Lars Kjeldstrøm, Toftlund

2009      Line Breum Søberg, Vedsted. (15 år)
2010
      Gitte Pedersen Breum, Rugbjerg
2011     
Anette Bonnichsen, Gasse
2012     
Lene Delf Nielsen, Østerholm
2013     
Lasse Thomsen, Kliplev
2014      Rasmus Juhl, Fogderup

2015      Johannes Nielsen Brink, Toftlund
2016      Torben Kaufmann,  Vollerup, Bolderslev

1996      Torben Kaufmann, Tumbøl

1997      Benny Kohls, Nr. Hostrup

1998      Birthe Breum, Vedsted

1999      Peter Struck, Mølmark

2000      Pia Dau Müller, Højer

2001      Torben Kaufmann, Tumbøl

2002      Yvonne Appel, Rangstrup

2003      Lenette Jørgensen, Rangstrup

2004      Claus Hissel, Tumbøl

2005      Claus Hissel, Tumbøl

2006      Torben Kaufmann, Tumbøl

2007      Torben Kaufmann, Tumbøl
2008      Arne Schultz, Gredstedbro
2009      
Hans Nielsen, Bredebro
2010      
Pernille Kolmos, Nordborg
2011      
Hary Clausen, Holmskov
2012      
Benny Kohls, Nr. Hostrup
2013      
Sanne Petersen, Rojbøl
2014      Hans Nicolaisen, Dybbøl
2015     
Oliver Schulz, Gredstedbro. (14 år)
2016      
Oliver Schulz, Gredstedbro
  2017      Rasmus Juhl, Fogderup, Bylderup-Bov 2017      Oliver Schulz, Gredstedbro
  2018      Line Breum Søberg, Haderslev 2018      Martin Clausen, Skovly, Nordborg
     
           
  1991
Henning - Hans Otto - Jan - Alfred - Otto - Jes.  Otto Ewers styrer kongeomridningen.
 
     
  Rytterstatistik.