Forridere   2018
     
  Forrider  
     
 
Galge 1 Ritmester Hans Otto Ewers Kær 23214176 hoe@brdr-ewers.dk
Galge 2 Hans Nicolaisen Dybbøl 23422446 hansklojsen@hotmail.com
Galge 3 Rikke Dall Vester Sottrup 26304026 rrdall@danfoss.com
Galge 4 Niels Møller Sjellerup 74459129 dsl357192@vip.cybercity.dk
Galge 5 Tina Callesen Hestehave 20487884 ticallesen@hotmail.com
Galge 6 Thorkild Dau Hesselgård 20405526 tmdau46@gmail.com
Galge 7 Claus Hissel Tumbøl 74686004 claus@hissel.dk
Galge 8 Ingolf Matthiesen Frederiksgård 40274664 momsematthiesen@mail.dk
Galge 9 Erik Auerbach Dybbøl 29250986 eau.auerbach@gmail.com
Galge 10 Povl Jørgensen Avnbøl 42501149 ij2016@Outlook.dk
Galge 11 Dorthe Johansen Himmark 22916250 skovgaard234@gmail.com
Galge 12 Bjarne Brodersen Skodsbøl 40172796 bjarnebrodersen@mail.dk
Galge 13 Mette Junker Købingsmark 40983269 mette_beyer@hotmail.com
Galge 14 Peter Greisen Tumbøl 24466356 ptr.greisen@mail.tele.dk
Galge 15 Andreas Jensen Toftlund 21762455 zopeoga@hotmail.com
Galge 16 Jesper Petersen Kegnæs 23456194 nykronborg@gmail.com
Galge 17 Finn Thomsen Vester Sottrup 29414540 lundsoe2@gmail.com
Galge 18 Lenette Olesen Rangstrup 74519440 olesen@sport.dk
Galge 19 Conny Schmidt Petersen Hestehave 25142530 folehave@mail.dk
Galge 20 Birgitte Struckmann Stenderup 22813038 Birgitte.struckmann@hotmail.dk
Galge 21 Gunnar Christensen Broager 26918929 basaa@live.dk
Galge 22 Laila Fangel Skovbyballe 40367964 hoegfangel@mail.tele.dk
 
     
     

 

Forridere   1888   -   1914   (Delingsførerne).
             
             
     Galge

Årstal

     
  Chr. Petersen, Sønderborg
Lauritz Klyhn, Guderup 
Hans Schmidt,  Mjang  
Math. Jensen, Voll
erup 
Jörgen Lauritzen, Dynneved 
Andr. Krogh, Asserballeskov

1
2
3
4
5
6

1911 - 1914
1888 - 1914
1896 - 1914
1899 - 1922
1988 - 1922
1888 - 1914
     
             
 

 
 

25 års Jubilæet. 1912.

50 års Jubilæet. 1948.

 
 
 
Forridere   1921   -   20--
 
                 
        Galge

Årstal

Galge

Årstal

 
  Jes Andersen Sønderborg

  1

1999 - 2013

     
  Jørgen Andersen Kegnæs

12

1928 - 1928

     
  Lorenz Andersen Sønderborg   1 1954 - 1954      
  Peter Andersen Gammelgab

12

1942 - 1942

     
  Erik Auerbach

Kirkelund Mark

  9

2005 -  ----

     
  Andreas Bartram Sønderborg   1

1928 - 1949

     
  Jan Blad Bonde Maibøl

17

1975 - 1980 17 1982 - 1985  
 

Christian H.

Bonefeld

Skovbyballe

11 1946 - 1953

  2

1954 – 1968

 
  Jacob Bonefeld Jestrupgaard 11 1928 - 1929      
  Bjarne Brodersen Skodsbøl 12 2019 -  ----      
  Tina

Callesen

Sønderborg 20 2005 -  2017   5 2018 -  ----  
  Asmus

Christensen

Øster Sottrup   8 1922 - 1922 10

1923 - 1953

 
  Christian Christensen

Tandsskov

11 1941 - 1942      
  Gunnar Christensen

Baså

17

1998 - 2000

19

2001 – 2004  
  Gunnar Christensen Vester Sottrup 21

2005 -   ----

     
  Jacob Clausen Klinting   9

1941 - 1941

     
  Rikke

Dall

Vester Sottrup

  3

2009 -  ----      
  Thorkild

Dau

Hesselgård

  6 1989 -  ----      
  Niels Dau Hesselgård   6 1951 - 1988      
  Chr.

Duus

Bredsten 14 1949 - 1953      
  Hans Otto

Ewers

Sønderborg

  1

2014 -  ----

     
  Otto

Ewers

Sønderborg

  1 1958 - 1961   1 1965 - 1965  
 

Otto

Ewers

Sønderborg   1 1967 - 1998      
  Laila

Fangel

Majbøl 20

2004 - 2004

22 2005 -  ----  
  Nis Fogt

Kegnæs

  2

1969 - 1969

13

1970 - 1978  
  Henrik Gregersen

Vollerup

  2

1939 - 1939

     
  Peter Greisen Tumbøl 14 2016 -  ----      
  Hilmar Hansen Sønderborg   1

1950 - 1952

     
  Peter

Hansen

Tandsgaard

  9 1921 - 1922 11 1923 - 1927  
  Thorvald Hansen Sønderborg

  2

1983 - 1983

  2

1985 - 1994

 
  Leonhard Hartung

Vestermark

10 1921 - 1922 12

1923 - 1925

 
  Claus Hissel   Sen. Tumbøl

  7

1964 - 1970 15

1971 - 1972

 
  Claus P. Hissel   Jun./Sen.

Tumbøl

  7

1971 - 2004      
 

Claus

Hissel   Jun.

Tumbøl

  7

2005 -  ----

     
 

Hans Chr.

Iversen Ulkebøl

  3

1923 - 1937      
  Hans Iversen Sundsmark   3 1939 - 1957      
  Laurids

Jacobsen

Sundsmark   3

1973 - 1989

     
  Andreas Jensen

Branderup J.

15

1993 -  ----      
  Math.

Jensen

Vollerup

  4 1921 - 1922

  6

1923 - 1933  
 

Peter

Jensen

Ragebøl

  7

1921 - 1922

  9

1923 - 1928

 
 

Peter

Jensen Vester Sottrup

  9

1929 - 1939

  9

1942 - 1942

 
  Hans Jepsen Dyndved   7

1935 - 1935

  7

1939 - 1961

 
  Laurits Jepsen Lavensby 13 1949 - 1953 11

1954 - 1961

 
  Laurits Jepsen Lavensby   9 1962 - 1966 11

1967 - 1968

 
  Nicolai Jepsen Lavensby 11 1969 -  2009      
  Erik Jessen Feldsted

14

1988 -  2015      
 

Christian

Johannsen Sønderborg

  2

1946 - 1952   1

1953 - 1953

 
  Christian

Johannsen

Sønderborg

  1

1955 - 1957

     
 

Christian

Johannsen

Sønderborg,    Kongeridning

 

1958

     
  Dorthe Johansen Himmarkmark 11 2010 -  ----      
  Aage

Juhl

Padborg

  9

1989 - 2001   9 2003 - 2004  
  Mette Junker Augustenhof 13 2017 -  ----      
  Poul Jørgensen

Avnbøl

10

1988 -  ----      
  Hans Kock Vollerup

  3

1958 - 1972      
 

Richard

Kock

Nybøl

10

1954 - 1961

  8

1962 - 1966

 
  Richard Kock

Nybøl

10

1967 - 1987

     
  Alexander

Kreutzfeldt

Sønderborg

  2 1923 - 1929   2 1931 - 1937  
 

Lorenz

Kræmer

Asserballeskov

  8

1946 - 1948

  8 1950 - 1961  
  Lorenz Kræmer Asserballeskov   1

1962 - 1964

  1

1966 - 1966  
  Chr. Kaad Mjang   3 1921 - 1922   5

1923 - 1946

 
  Chr. Lang

Asserballeskov

  8

1932 - 1939

  8

1942 - 1942  
  Jacob Lang

Asserballe

  8

1941 - 1941

     
  Chr. Lassen Kværs 14 1970 - 1987      
  Jørgen

Lauritzen

Dyndved   5 1921 - 1922  7 1923 - 1934  
  Jørgen

Lauritzen

Dyndved   7

1936 - 1937

     
 

Peter

Lauritzen   Jun.

Dyndved 12 1939 - 1941      
  Chresten Madsen §  5  Svendstrup

  2

1921 - 1922

  4

1923 - 1959

 
  Hans

Mathiesen

Blegebæk

  8

1967 - 1999

     
  Ingolf Matthiesen

Frederikgård

  8 2000 -  ----      
  Jørgen

Mathiesen

Asserballeskov

  6

1921 - 1922

  8 1923 – 1931  
  Claus

Matzen

Fårhus

  9

1967 - 1977

     
  Erling Meier Sønderborg   2 1979 - 1984      
 

Jørgen

Meier Sønderborg   2 1970 - 1978      
  Knud J. Michelsen Klinting   5 2001 -  2017      
  Jes

Møller

Sjellerup

  4

1960 - 1975      
 

Niels

Møller

Sjellerup

  4 1976 -  ----      
  Asmus Nansen Asserballeskov   8 1949 - 1949      
  Hans

Nicolaisen

Dybbøl

  2 1999 -  ----      
 

Per

Nicolaisen Augustenhof 13 1979 - 2016      
  Jonny Nielsen

Kegnæs

12

1926 - 1927      
 

Jørgen

Nielsen

Kegnæs

12 1929 - 1937      
  Jørgen Nielsen Bov   9

2002 - 2002

     
  Jørgen Nissen

Stenderup

  8 1921 - 1921      
 

Jørgen

Nissen Pommersgård 16 1974 - 1995      
  Lenette Olesen

Rangstrup

18

2001 -  ----

     
 

Carl

Petersen

Sønderborg   1 1921 - 1927      
  Conny Schmidt Petersen Hestehave 19 2005 -  ----      
  Hans Petersen Langdel

  6

1934 - 1950

     
  Jesper Petersen Kegnæs 16 2019 -  ----      
  Jørgen

Petersen

Mommark 11 1930 - 1939      
  Peter Petersen Tumbøl   9

1959 - 1961

  7

1962 - 1963  
  Claus

Plum

Sønderborg   2 1995 - 1998      
 

Chr. Jg.

Schmidt Mjang   5

1947 - 1974

     
  Chresten Schmidt Kegnæs

16

1996 - 2018      
 

Theodor

Schmidt

Vollerup

15

1973 - 1992      
  Chr. Struck Dybbølmark   9 1946 - 1958      
  Frede Struck

Mølmark

12 1974 - 2018

 

   
 

Hans

Struck Mølmark 12 1946 - 1961 10 1962 - 1966  
 

Hans

Struck

Mølmark

12

1967 - 1973      
  Birgitte Struckmann Stenderup 20 2018 -  ----      
  Nicolai

Thomhave

Thomhavegård

  5

1975 - 2000      
  Edvard Thomsen

Asserballeskov

13 1968 - 1969 15 1970 - 1970  
  Edvard Thomsen

Asserballeskov

16 1971 - 1973

17

1974 - 1974  
  Edvard Thomsen Kær 18 1975 - 1998

18

2000 - 2000  
  Edvard Thomsen

Sønderborg

20

2001 -  2003

     
 

Hans

Thomsen Ulkebøl 17 1981 - 1981 17 1986 - 1997  
  Finn Thomsen Vester Sottrup 18 1999 - 1999

17

2001 -  ----  
  Holger Thomsen

Vollerup

  3 1990 - 2008      
  Adolf Wolf Sønderborg   2

1941 - 1942

     
 

Jens Peter

Wortmann Frøslev   9

1978 - 1988

     
  Gerhard

Zickert

Sønderborg   2

1930 - 1930

     
  Chr. Zimmermann Sønderborg   2 1953 - 1953      
                 
 
   
  100 års Jubilæet. 1988. Forridere 2006. Forridere 2012.  
         
         
    Forrider 2014    
         
Formand
Jes F. Andersen
Estandardbærer
Peter Jørgensen
Fanebærer
Jan Blad Bonde
Ritmester   Galge 1
Hans Otto Ewers
Galge 2
Hans Nicolaisen
         
Galge 3
Rikke Dall
Galge 4
Niels Møller
Galge 5
Knud J.Michelsen.
Galge 6
Thorkild Dau
Galge 7
Claus Hissel
         
Galge 8
Ingolf Matthiesen
Galge 9
Erik
Auerbach
Galge 10
Povl Jørgensen
Galge 11
Dorthe Johansen
Galge 12
Frede Struck
         
Galge 13
Per Nicolaisen
Galge 14
Erik Jessen
Galge 15
Andreas Jensen
Galge 16
Chresten Schmidt
Galge 17
Finn Thomsen
         
Galge 18
Lenette Olesen
Galge 19
Conny Schmidt Petersen
Galge 20
Tina Callesen
Galge 21
Gunnar Christensen
Galge 22
Laila Fangel
         
Forrider 2016 Forrider 2017 Forrider 2018 Forrider 2019
         
     
Galge 14
Peter Greisen, afløste
Erik Jessen.
Galge 13
Mette Junker, afløste Per Nicolaisen.
Galge 20 / 5
Birgitte Struckmann,
afløste Knud J.Michelsen.
Galge 12
Bjarne Brodersen, afløste Frede Struck.
Galge 16
 
Jesper Petersen, afløste Chresten Schmidt, Kegnæs